Gőczi Norbert
April 28, 2024

Kutya örökbefogadás menete

Magyarországon számos helyszínen, rengeteg gazdátlan kutya várja, hogy szerető gazdihoz kerüljön. Ez a legtöbb esetben örökbefogadás útján valósul meg, de még mindig sokan nem ismerik az örökbefogadás menetét és, hogy milyen kötelezettséggel is jár ez. Ebben a blogban igyekszünk segítséget nyújtani ennek megértésben azzal, hogy végigvesszük a következő témákat:

  1. Honnan lehet Magyarországon örökbefogadni kutyákat?
  2. A kutya örökbefogadásának általános menete
  3. A kutya örökbefogadás költségei

Kutya örökbefogadás kisokos

I. Honnan lehet Magyarországon örökbefogadni kutyákat?

Az egyik első lépés az örökbefogadáshoz, hogy tudjuk hol keressünk gazdátlan kutyusokat. Magyarországon sajnos rengeteg kóbor és gazdátlan állat van, így nagy eséllyel lakóhelyünkhöz közel is találunk egy menhelyet. Először őket érdemes megkeresni, hiszen sok menhely szeretné a saját kutyusait a környékükön gazdásítani, mivel ha bármi probléma felmerülne akkor gyorsan tudnak segíteni. Sokan a "menhely" szót általános értelemben használják és így a köztudatban ez a szó a legelterjedtebb, de valójában 3 nagy kategóriát tudunk megkülönböztetni:

  • • ebrendészeti telepek: Másnéven gyepmesteri telepek (régen ún „sintértelepek) a helyi önkormányzatok által fenntartott intézmények, melyek területileg illetékesek a kóbor és nem-kívánt kutyák befogására és átvételére. Ők nemcsak az állatok iránti szeretetből végzik munkájukat, hanem elsősorban azért, hogy az utcákat rendben tartsák, ami vitathatatlanul fontos feladat, de sajnos ritkán van esélyük és lehetőségük a kutyák megfelelő orvosi ellátásának biztosítására, lelki rehabilitációjára, ami megkönnyítené a gazdisodást. A befogott kutya 14 napig keresi eredeti gazdáját, majd szabadon örökbeadható vagy elaltatható. Ezzel kapcsolatban majd egy későbbi blogban fogunk foglalkozni, addig is itt megtalálható egy NÉBIH által összeállított lista a magyarországi ebrendészeti telepekről.
  • • civil állatvédő szervezetek, egyesületek: Ezek között lehetnek olyan szervezetek is, amelyeknek nincs saját központi telephelyük; ehelyett a mentett állatokat saját maguknál tartják, ideiglenes befogadókhoz adják át, vagy esetleg kutyapanziókba helyezik el.
  • • állatmenhelyek: Az állatvédelmi törvény szerint "a gazdátlan állatok ideiglenes vagy állandó, ellenszolgáltatás nélkül történő elhelyezésének céljából működtetett intézmény". Ezek a klasszikus menhelyek, akik telephellyel rendelkeznek és fő feladatuk az állatok segítése. Vannak, amelyek kimondottan csak kutyusokkal foglalkoznak, de olyanok is akiknél mindenféle állat megtalálható.

Nálunk a Kutyakacajnál az utóbbi 2 kategóriából találhatók meg partnerek, akik tényleg szívügyüknek tekintik a kutyák segítését és azon dolgoznak, hogy minden védencük megkapja azt a bizonyos második esélyt.

II. Egy kutya örökbefogadásának általános menete

A továbbiakban menhely kifejezés alatt az utóbbi két csoportot (civil állatvédő szervezetek, egyesületek és állatmenhelyek) fogjuk összefoglalóan hívni. Azt tudni kell, hogy az örökbefogadásnak vannak törvényi, jogi feltételei, amelyek mindenki számára kötelező érvényűek. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szerint csak nagykorú, tehát 18. életévét betöltött és cselekvőképes személy köthet állat örökbefogadási szerződést. Jelenleg nincs specifikus szabályozás arra vonatkozóan, hogy pontosan hogyan történik az élő állatok örökbefogadása. A jogi szabályozás hiányosságai miatt az állat örökbefogadásakor a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. Az alábbi útmutató igyekszik kitérni a legfontosabb lépések bemutatására attól kezdve,hogy eldöntötted, hogy örökbe fogadsz, addig, hogy nálad van álmaid kutyája.

1. A kutya kiválasztása:

Amennyiben alaposan végiggondoltad, hogy milyen felelősséggel és költségekkel jár egy kutya örökbefogadása és nevelése és ezek után is úgy látod, hogy örökbe szeretnél fogadni, akkor következhet a kutya kiválasztása. Ez többféleképpen történhet meg:

  • • online: A legtöbb menhely rendelkezik már saját honlappal, illetve Facebook oldallal, ahova feltöltik a gazdikereső kutyusaikat. Igyekeznek ezeket mindig naprakészen tartani és a lehető legtöbb információt előzetesen megosztani az állatokról, azonban mivel legtöbb esetben önkétesek végzik az oldalak karbantartását -saját munkájuk mellett- előfordulhat, hogy nem a legaktuálisabb információk jelennek meg. Tehát amennyiben megvan, hogy melyik menhelyről szeretnél örökbefogadni, akkor meg tud látogatni a saját oldalaikat és ott körbenézni az aktuálisan gazdásodásra váró kutyusok között. Ha azonban nem tudod konkrétan, hogy kitől szeretnél örökbe fogadni, javasoljuk, hogy használd a Kutyakacaj gazdikeresőjét, ahol több száz kutyát találsz meg összegyűjtve az ország egész területéről.
  • • személyesen: Amennyiben lehetőséged van természetesen a legjobb, ha személyesen ki tudsz menni a menhelyre és találkozni a kutyákkal, azonban sokszor ez időigényes, illetve nyitvatartás függő és van ahol előzetes egyeztetés szükséges.

Összefoglalva mi azt javasoljuk, hogy mielőtt személyesen kimennél a menhelyre első körben online nézz szét a kutyusok között és szemeld ki a számodra leginkább tetszőt. Ezután jöhet a következő lépés, a kapcsolatfelvétel, bemutatkozás.

2. Kapcsolatfelvétel és bemutatkozás

Miután kiválasztottad a neked tetsző kutyust, fel kell venned a kapcsolatot az állatmenhellyel vagy egyesülettel. Ez nagyon eltérő módokon történhet meg, attól függően hogy az adott menhely milyen kommunikációs csatornát létesít előnyben. A teljesség igénye nélkül:

  • • Messenger üzenet
  • • e-mail
  • • telefon
  • • online kérdőív

A menhely általában a saját oldalán feltünteti, hogy miyen kommunikációs formát preferál. A lényeg ennél a lépésnél, hogy a menhely több információt tudjon meg a leendő örökbefogadóról. A legelterjedtebb módszer erre a kérdőív, ahol minden egyesület a saját látásmójának megfelelő kérdéssort állít össze, ahol a számukra legfontosabb kérdéseket teszik fel. Ne lepődjünk meg, ha találunk benne személyesebb kérdéseket is, mint például, hogy van-e kisgyermek a házban vagy milyen keresettel rendelkezünk. Ennek az oka, hogy a menhely el tudja dönteni, jó helyre kerül-e a kutya és valóban biztosítani tudja a leendő gazdi azokat a körülményeket, amik a kutyának szükségesek. Másik oldalról pedig az örökbefogadót is segítik, lletve védik ezek a kérdőívek, hiszen felvethet olyan kérdést, amelyre adott esetben nem is gondolt volna vagy éppen a menhely ha tudomást szerez róla, hogy kisgyermek is van a családban akkor nyilván olyan kutyust javasol, aki kellően nyugodt és velük is kompatibilis. Lehet, hogy első körben körülményesnek tűnnek ezek kérdések, de érdemes rájuk időt szakítani. Sokszor eőfordul - főleg kölyök kutyáknál -, hogy rengeteg az érdeklődő. Ilyenkor a menhely igenis a számukra legszimpatikusabb gazdijelöltet fogja választani, aki a legjobb helyet tudja nyújtani a kutyusnak.

Amennyiben a Kutyakacajon keresztül találtál kutyát, nincs más dolgod, mint a kutya adatlapján megtalálható 5 mezőt kitölteni és mi már intézzük is az összekötést a menhellyel és tájékoztatunk a további lépésekről.

3. Személyes találkozó

Miután megvolt az első kontaktálás, jöhet a személyes találkozó. Hogyan szervezzük meg az első találkozót? Érdemes előre egyeztetni az időpontot a szervezet munkatársaival, kivéve, ha az örökbeadó nap előre meghirdetett. Az időpont-egyeztetés mindkét fél számára előnyös. A kutyát kereső számára biztosítja, hogy az ott dolgozóknak lesz idejük rá, míg az örökbeadó szervezet számára lehetővé teszi, hogy be tudja iktatni a látogatóval töltött időt a napi munkarendjébe. Fontos megérteni, hogy a menhely nem nyitva tartó bolt, ahol bármikor betérhetünk. A menhelyen állandó a munkavégzés, és lehet, hogy éppen kutyákat mentenek, ezért nem várható el, hogy bármikor teljes kiszolgálásban részesüljünk.

Amikor már van lehetőségünk megismerkedni a kutyával, jó lehetőség lehet elvinni sétálni. Ebben az időszakban érdemes figyelni néhány fontos dologra, ami segíthet a választásban: hogy mennyire figyel ránk a kutya, hogy viselkedik idegen környezetben, hogy tud-e pórázon közlekedni, hogy szereti-e a labdázást, ismeri-e a saját nevét, és hogy hogyan viselkedik más kutyákkal. Az ismerkedős séták alatt sok információ kiderülhet az állatról, de bizonyos dolgok csak nyugodt körülmények között, pár nap vagy hét elteltével jönnek majd a felszínre.

Alapból a menhelyeknél eltérő, hogy mennyi személyes találkozót várnak el. Vannak olyanok, ahol már az első találkozás után elvihető a kutyus, de olyan is előfordulhat, hogy 3-5 sétáltatást/ismerkedést is előírnak. Még egyszer hangsúlyozom, hogy ezek mind azt a közös célt szolgálják, hogy a kutya és a leendő gazdi a lehető legjobb párosítás legyenek.

Abban az esetben, ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy milyen életmódváltással jár egy állat gondozása, és gyakorlati tapasztalatokra vágyunk, akkor érdemes lehet ideiglenes gazdinak jelentkezni. Azoknak, akik először vállalnak ilyen feladatot, általában nem adnak problémás kutyát. Az ideiglenes gazdi azzal a tudattal gondoskodik a befogadott kutyáról, hogy amikor eljön az ideje (vagyis amikor megtalálja az új gazdáját), el kell majd engednie a kutyát. Ez az időszak lehet néhány hét vagy akár hónap is, és a felelősség tekintetében ugyanolyan, mintha állandó gazdája lenne az állatnak. Erről majd egy külön blogban részletesebben is beszámolunk.

4. Örökbefogadási szerződés kötése vagy nyilatkozat tétele

Abban az esetben, ha a leendő gazdi megtalálta álmai kutyáját és a menhely is elégedett az örökbefogadóval, akkor örökbefogadási szerződést kötnek vagy nyilatkozatot kérnek az örökbefogadótól, és ebben részletesen szabályozzák az örökbefogadás feltételeit és kötelezettségeit. Ez tényleg rengeteg féle lehet, attól függően, hogy mennyire részletes, milyen területekre terjed ki stb. Ebben nagy előrelépés, hogy 2024. áprilisától az Állatorvostudományi Egyetem munkatársai által készített örökbefogadási mintaszerződés elérhető a nagyközönség számára.

Alapvetően elmondható, hogy azonos dolgok szerepelnek ezen szerzdésekben. Gyakran az a kitétel, hogy az örökbefogadó vállalja az állategészségügyi kötelezettségeket, például a veszettség elleni oltás, külső és belső parazitamentesítés, valamint azt, hogy az állat megbetegedése esetén azonnal állatorvoshoz forduljon. Ezek a szerződések lényegesen eltérnek az általánosnak tekinthető szerződésektől, mivel az örökbeadó szervezetek általában két fontos tartalmi elemet illesztenek be ezekbe a szerződésekbe.

Egyrészt tartalmazzák az elidegenítési tilalmat, amely kimondja, hogy az örökbefogadó tudomásul veszi, hogy az örökbe fogadott állatot semmilyen jogcímen nem adhatja tovább. Ha az állat tartását az örökbefogadó valamilyen okból mégsem tudja vállalni, köteles az örökbefogadó szervezetet erről értesíteni. Másrészt a szerződés tartalmazza azt a feltételt is, hogy az örökbefogadott állatot nem lehet felhasználni szaporítási célra, és általában az örökbefogadástól számított egy év belül ivartalaníttatni kell. Erről az ivartalanítást végző állatorvos által kiállított igazolással kell értesíteni az örökbe adó szervezetet.

Gyakran előfordul ezekben a szerződésekben az a rendelkezés is, hogy az örökbefogadó hozzájárul ahhoz, hogy az örökbe adó szervezet munkatársa szúrópróbaszerűen ellenőrizze a tartás körülményeit. Amennyiben a látogatás során nem találja megfelelőnek a körülményeket, a szervezet dönthet az örökbefogadási szerződés felmondásáról és az állat visszavételéről.

Általában ezeknek a szerződéseknek a végén található az adatvédelmi tájékoztató, amelyben az örökbefogadó tájékoztatást kap arról, hogy a gazda adatait az örökbefogadás céljához kötötten fogják kezelni, és illetéktelen személyek nem férhetnek hozzá ezekhez az adatokhoz. A szerződések végén rögzítik az új tulajdonos adatait (név, személyi igazolvány száma, lakcím, telefonszám, e-mail cím), valamint az örökbe fogadott állat adatait is (nyilvántartási szám, név, faj, fajta, szín, ivar, chipszám, veszettség elleni oltás dátuma stb.).

5. A kutya hazavitele és a menhellyel való kapcsolattartás

Amenyiben megtörtént a szerződés aláírása általában már haza is vihetjük a kutyust új otthonába, amit megfelelően előzetesen már kialakítottunk neki. Sok menhely azt kéri, hogy az örökbefogadás után az új gazdi tartsa fent velük a kapcsolatot, időről időre írjon a kutyáról, küldjön képeket, és ha a gazdi beleegyezik, ossza meg a sikertörténetüket a közösségi médiában, honlapon vagy más online platformon. A menhelyek munkatársai előzetes "családlátogatást" is tehetnek, és örökbefogadás után is szívesen megtekintik, ellenőrzik az új otthon környezetét és körülményeit és segítenek, amennyiben nehézségbe ütközne az örökbefogadó.

Amikor az állatokkal kialakul az érzelmi kapcsolat, fontos megjegyezni, hogy az örökbeadás nem egyszerűen "cseréről" vagy "adásvételről" szól, mint egy tárgy esetében! A gazdiként az állatok jólétére és boldogságára kell törekednünk, és a menhelyek segítségével folyamatosan támogathatjuk ezt a kapcsolatot.

III. A kutya örökbefogadás költségei

Sokan még mindig abban a tudatban vannak, hogy a kutya örökbefogadása ingyenes, pedig ez nem így van. A menhely saját maga dönthet arról, hogy mekkora összeget kér el egy kutya örökbefogadásáért. Ez jelenleg nagyjából 10 és 30 ezer forint között mozog. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem is vételi ár, inkább jelképes támogatás a menhely működéséhez. Azért mondhatni, hogy jelképes összeg, mivel a kutyák etetése, egészségügyi ellátása (oltások, féreghajtók, kötelező chip) mind-mind pénzbe kerül a menhelynek is, akik támogatásokból tartják fent magukat. Gondolj bele, hogy van olyan kutya, aki 3-5 vagy akár már 10 éve a menhelyen van és ez idő alatt végig az örökbeadó szervezet állta a költségeit. Ebből látszik, hogy az örkeogadási díj, tényleg csak egy töredéke az állat addigi ellátásának. Épp ezért biztos nagyon hálásak lesznek minden más adományért és támogatásért is. Ezekről a lehetőségekről tájékozódhatsz a Kutyakacaj oldalán. Egyszerűen kattints a számodra szimpatikus vagy éppen a településeden található menhelyre és az Adományozás fül alatt megtalálhatod, hogyan segíthetsz nekik. Ezen felül hatalmas segtség nekik az SZJA 1%-os felajánlások is, amelynek a folyamatáról itt írtunk részletesen.

Fogadj örökbe és ments életet!

Látogasd meg a Gazdikeresőnket és keress az örökbefogadható kutyusok között!

Kutyát keresek