A dobermann a városban is tartható, amíg elegendő mozgást és aktivitást kap. Egy kert ideális, de nem feltétlenül szükséges. Mivel a kutyák nagyon szociális lények, általában nem szabad őket kennelben tartani. Annak ellenére, hogy a dobermann őrző-védő kutya hírében áll, a dobermann szintén nem kennelkutya, mivel aljszőrzet nélkül kint megfagyhat. A dobermannok általában jól kijönnek a gyerekekkel, amennyiben megfelelően szocializáltak, de mindig fontos, hogy felügyeljük a kutyák és a gyerekek közötti interakciót. Családi kutyának azonban még mindig csak mérsékelten alkalmasak, mivel a többi látogató gyermek okozta nyüzsgéstől stresszesek lehetnek. A dobermann jól kijön más háziállatokkal, így a macskákkal is, ha már kiskoruktól kezdve hozzászoktatják őket.
A dobermannok intelligens és alkalmazkodó kutyák, amelyek szeretik, ha lefoglalják őket. Számos kutyasportra alkalmasak, például engedelmességre, agilityre, húzásra, kerékpározásra és kocogásra. Ügyelni kell arra, hogy a kutya ne legyen túlterhelve, és elegendő pihenőidőt kapjon. Fontos, hogy ne csak fizikai, hanem szellemi kihívásokat is kínáljunk nekik. Az orrmunka nagyon alkalmas erre. A dobermannokat következetesen, de tisztességesen kell kiképezni. Jó vezetést kell biztosítani számukra, hogy megtanuljanak felelősséget vállalni az otthonuk és a "falka" védelméért. Különösen fontos a frusztrációtűrés és az impulzuskontroll fejlesztése, hogy megtanuljanak nyugodtak és kontrolláltak maradni a különböző helyzetekben. A korai szocializáció és a különböző környezetekkel és emberekkel való találkozás döntő fontosságú a jól beilleszkedő dobermannok fejlődéséhez.
A dobermannok aktív kutyák, ezért kiegyensúlyozott, jó minőségű fehérjéket és zsírokat tartalmazó étrendre van szükségük. Az elhízás elkerülése érdekében fontos szemmel tartani a kalóriabevitelüket is. Az ápolást tekintve a dobermannt meglehetősen könnyű ápolni, a szőrzet tisztán és fényesen tartásához elegendő az időnkénti kefélés.
A dobermannok egyik leggyakoribb betegsége a dilatatív kardiomiopátia (DCM), egy genetikai szívbetegség, amely a szív pumpafunkcióját befolyásolja, és még a látszólag egészséges dobermannoknál is hirtelen szívhalálhoz vezethet. A müncheni LMU tanulmánya szerint a dobermannok több mint fele és az összes tenyészvonal érintett ebben a betegségben, és a kockázat az életkor előrehaladtával növekszik. Ezért ajánlott, hogy elővigyázatosságból kétéves kortól évente vizsgáltassa meg dobermannját, és előzetesen kérje ki a tenyésztő tanácsát. A fajtára jellemző egyéb betegségek közé tartozik a Wobbler-szindróma, a nyaki gerinc betegség, amely bénulást okozhat. Fontos figyelni a csípőízületi diszpláziára is. A Von Willebrand-kór, a véralvadási rendellenesség is előfordulhat. A kiskutya kiválasztásakor ajánlatos olyan jó hírű tenyésztőket választani, akik egészségügyi vizsgálatokat végeznek. A védőoltások minden kutya esetében a megelőző egészségügyi ellátás fontos részét képezik. Az alapimmunizációt a kölyökkutyák 8 hetes koruktól kezdve kb. 16 hetes korukig 2-3 alkalommal, kb. 3-4 hetes időközönként kapják meg, majd 15 hónapos korukban ismét. Ezt követően ajánlott az oltások felerősítése is, a veszettség elleni pedig Magyarországon évente kötelező.
Látogasd meg a Gazdikeresőnket és fedezd fel partnereink kutyáit!
Kutyát keresek