A Magyar Vizsla inkább alkalmas arra, hogy kertes házban éljen, mint lakásban. Sok mozgásra van szüksége, és szeret a szabadban lenni. Ha azonban hajlandó vagy elegendő napi mozgást biztosítani a kutyának, lakásban is tartható. A vizslák általában jól kijönnek a gyerekekkel, de mint minden kutyánál, itt is felügyelni kell az együttlétet, különösen a kisgyerekek esetében. Ami a más állatokkal való együttélést illeti, a vizslának erős vadászösztöne van, ami azt jelenti, hogy hajlamos lehet a kisebb állatok üldözésére. Ezért fontos, hogy már fiatal korától kezdve jól szocializálják, különösen, ha más háziállatokkal fog együtt élni.
A vizslák intelligensek és tanulni akarnak, de következetes kiképzésre van szükségük. Mivel eredetileg vadászkutyák, kifejezett vadászösztönnel rendelkeznek, ami megfelelő tréningekkel kordában tartható. Ideálisak lehetnek az olyan tevékenységek, mint a nyomkövetés, az apportírozás vagy az olyan kutyasportok, mint az agility. Fontos, hogy a kutya ne legyen "túlhajszolva", mivel a túl intenzív kiképzés stresszhez vezethet. A labdajátékokat mértékkel kell élvezni, mivel a vizslák vadászkutyák lévén hajlamosak labdafüggővé válni. Az is fontos, hogy a kutyát megtanítsuk a frusztrációtűrésre és az impulzuskontrollra. A vizsla odaadó társ, és hasznára válik a pozitív megerősítés és a gazdájához való szoros kötődés.
A vizsla aktív kutya, és kiegyensúlyozott, jó minőségű fehérjéket és zsírokat tartalmazó étrendet igényel. Ügyeljen arra, hogy olyan eledelt válasszon, amely megfelel az energiaszükségletének, és a tápanyagok megfelelő keverékét tartalmazza. Friss víznek mindig rendelkezésre kell állnia. Az ápolást tekintve ez a fajta viszonylag könnyen gondozható.
A rövidszőrű magyar vizslakutyák általában egészségesek, de mint minden fajtánál, itt is vannak olyan egészségügyi problémák, amelyek gyakrabban fordulhatnak elő. A fajtára jellemző betegségek egyike a csípőízületi diszplázia. A kölyökkutya kiválasztásakor fontos, hogy olyan tenyésztőket keressünk, akik tenyészállataik csípőjét ellenőriztetik. Egy másik betegség, amely előfordulhat ennél a fajtánál, a progresszív retina atrófia, egy szembetegség, amely vaksághoz vezethet. Allergia és bőrproblémák is előfordulhatnak. Ezért tanácsos gondoskodni a kiegyensúlyozott táplálkozásról és a megfelelő bőrápolásról. A védőoltások minden kutya esetében a megelőző egészségügyi ellátás fontos részét képezik. Az alapimmunizációt a kölyökkutyák 8 hetes koruktól kezdve kapják meg 2-3 alkalommal 3-4 hetes időközönként 16 kb. hetes korukig, majd 15 hónapos korukban ismét. Ezt követően a legtöbb oltást ajánlott frissíteni, a veszettség ellenit pedig Magyarországon évente kötelező megismételni. A kutyájának szükséges speciális oltások a helytől és az életmódtól függően változhatnak, mindig konzultáljon állatorvosával.
Látogasd meg a Gazdikeresőnket és fedezd fel partnereink kutyáit!
Kutyát keresek